Calculating product costs
Now it's time to dig into the cost of manufacturing these products!
You'll calculate the Total Cost ($)
, which comprise of the Cost ($)
of raw materials per manufactured product, and the employee's wages. Recall that employees are payed more on weekends, a sum which is calculated by multiplying the Hourly Rate ($)
by the Weekend Multiplier (%)
.
Este ejercicio forma parte del curso
Análisis de datos en Google Sheets
Instrucciones de ejercicio
- Calculate the
Wage Cost ($)
each day using theHours
,Hourly Rate ($)
,Weekend
, andWeekend Multiplier
columns. - Calculate the
Product Cost ($)
each day by multiplying the number of products finished each day by theCost ($)
of each product. - Calculate the
Total Cost ($)
each day by summing theWage Cost ($)
and theProduct Cost ($)
.
Ejercicio interactivo práctico
Convierte la teoría en acción con uno de nuestros ejercicios interactivos
